Jag vaknade i morse och kände mig som en ny människa. Jag kan ligga med raka ben – jag har haft väldiga nervsmärtor i vänster ben som idag är helt borta, det är en underbar känsla. Jag kan sitta utan att benet spökar. Jag kan gå rakt nerför trappor, tidigare fick jag gå lite på sidan.
När jag är ute på mina korta promenader så går jag nästan rakt och nästan utan att halta. Jag får jobba på det där med haltandet, det hänger ihop med att jag inte har så mycket kontakt med vristen.
Såret känns ingenting men så stoppar jag ju också i mig en massa mediciner. Huvudet är helt borta. Jag försökte läsa men det gick inte utan nu får det bli ljudböcker tills jag är klar med dessa piller.
Rörelsemässigt har jag satt ett eget mål på 5000 steg per dag de första dagarna för att sen öka på. Målet enligt rehabplanen är att promenera 30-60 min per dag. Så där tänker jag satsa på 60 min. Men inte första dagen, lite stegvis ökning blir nog bra, inte minst pga att jag är ganska yr och snurrig i huvudet.
Antal steg som det blev idag: 7416.